ANTONÍN

       KRATOCHVÍL

ČESKÝ PORTRÉTNÍ A DOKUMENTÁRNÍ FOTOGRAF, OCENĚNÝ ČTYŘMI CENAMI "WORLD PRESS PHOTO"

  • Facebook
575789_382548578461351_450216401_n_edite

          Mám rád tu intimní situaci, takže vždy se musí dopředu. Když používáte dlouhé sklo, tak se z té situace dostanete jinam, nejste u toho a je to vidět. Měl jsem vždy 28 milimetrů, takže jsem bohužel musel vždy přilézt k té situaci, abych to vyfotil.

Uvádí v rozhovoru pro iRozhlas 28 září 2019

 

O projektu: 

Kdo chce něco dokázat, musí pro to taky něco obětovat. Své o tom ví i Antonín Kratochvíl. Jako žurnalista pracoval na místech válečných konfliktů, zaznamenával genocidu v Zaire a Rwandě, utečence v Bosně i v Afghánistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe a pašeráky drog v Guatemale.

 

V posledních letech se věnuje mizející přírodě a kulturám. Za svou dokumentární fotografii byl mnohokrát oceněn (např. obdržel tři ceny World Press Photo). V roce 1997 získal první cenu WPP v kategorii Portrét, v roce 2002 v kategorii hlavní zprávy za snímek obchodníků s narkotiky ve vězení v Barmě. Za fotografii konžské ženy prodávající maso ulovených zvířat získal cenu v kategorii Příroda a životní prostředí.

ANTONÍN-KRATOCHVIL-NEOBYČEJNÉ-PŘÍBĚHY-06

Žádné triky a inscenace, prostě syrová skutečnost, která jde nejen k jádru konkrétní kauzy, ale i člověka obecně.

ANTONÍN-KRATOCHVIL-NEOBYČEJNÉ-PŘÍBĚHY-07
ANTONÍN-KRATOCHVIL-NEOBYČEJNÉ-PŘÍBĚHY-02

Jeho černobílé fotografie vždy budily emoce. Expresivní, sugestivní, zneklidňující zprávy o lidskosti i její odvrácené tváři. Antonín Kratochvíl za svůj dosavadní život zachytil nejvíc NE-OBYČEJNÝCH PŘÍBĚHŮ.