79729320_1938668686279704_88524885068999

Jiří Šneider

MANŽEL, OTEC, CESTOVATEL, REPOTÁŽNÍ & DOKUMENTÁRNÍ FOTOGRAF

PRAVIDELNĚ OCEŇOVANÝ NA MEZINÁRODNÍCH SOUTĚŽÍCH FIAP 

  • Facebook
  • Instagram

 "Fotografování mě jako koníček začalo bavit kolem roku 1997. Prvním fotoaparátem byla zrcadlovka Canon na kinofilm a občas padla do ruky i ruská zrcadlovka Ljubitěl. Negativy a vyvolání fotografií jsem řešil zasíláním do fotolabů, které už v té době docela schopně fungovali. Již od začátku jsem zastával názor, že fotografie mají „být a žít“ i v tištěné formě, takže albumy ještě dnes zdobí více jak třetinu knihovny v domácnosti.

 

Postupem času s příchodem digitální fotografie jsem přes malou amatérskou zrcadlovku pořídil v až v roce 2007 dokonalejší fotoaparát a postupně přikupoval kvalitnější objektivy. Cestování a lidé kolem byly vždycky velkou inspirací a tématem fotografování. Portrét, dokument, to jsou mé hlavní fotografické domény. Mám rád pohyb, výraz, emoce, přirozenost. To všechno jsou atributy, které moje jak stylizované, nebo přirozené obrazy, musí splňovat. Jako fotograf chci vždycky diváka zastavit a alespoň na chvíli popřemýšlet. Musím podotknout, že mě stále a vlastně čím dál víc fascinuje černobílá fotografie…a proto tvoří i víc jak dvě třetiny mé tvorby.


Poslední 2roky cestuji po světě cíleně za fotografickými úlovky. V roce 2017 jsem navštívil s partou fotografů Ukrajinu, v roce 2018 Bangladéš, na podzim Arménii a Náhorní Karabach. V letošním roce se chystám do Kyrgystánu a v dalších letech mám v hledáčku opět Bangladéš. Tyto destinace přinesly mnoho fotografických témat, hlavně lidi v různých situacích – doma, při práci, ve společnosti, při náboženských obřadech."

Co je pro mě ne!obyčejný příběh

Fotografický dokumentární projekt se myšlenkově zrodil před pár lety a spatřil světlo světa na podzim roku 2019. Cílem je vyhledávat jak rodáky tohoto malebného jihočeského města, tak lidi, kterým Krumlov učaroval, přestěhovali se natrvalo a zanechali zde jasnou stopu. Jejich činy mají nemalý společenský význam. 

 
 
Jiří Sneider - Pouto - Krumlov.JPG

Doktorka přírodních věd, starosta, sportovní psycholog, talentovaný barman, divadelní herec... Talent, odvaha, životní optimismus, agilita a trpělivost, pokora a upřímnost... to jsou atributy osobností v mém projektu. Fotografie vznikají v prostředí, které je jim vlastní a přináší do něj charakteristický náboj a autenticitu.

Ruth 3.JPG
Vondrous 2.JPG

Pouto nekončí... je mezi námi mnoho osob, které jistě před fotoaparátem povypráví o svém životním putování a hlavně o poutu ke Krumlovu.

 

Všechny fotografie z cyklu