84834030_2980687805276654_49665777101019

Marcel Janík

WEBDESIGNER, FOTOGRAF MANŽEL PŮVODEM Z HODONÍNA ŽIJÍCÍ
V BRNĚ 

 
  • Instagram

Prostřednictví fotografie zachycuji svět takový, jaký je. S respektem a hlubokou úctou. V jeho krásách i neřestech. Neupravuji ho. Byl tu přede mnou, bude tu i po mě. Tak mi nezbylo nic jiného, než v poměrně ranném věku pochopit, že ho průběžně zálohuji pro další generace. Bezprizorně."

 Co je pro mě ne!obyčejný příběh

Původně jsem chtěl dokumentovat, jak pracují architekti ze stu-dia KOGAA. A pak najednou: korona, karanténa, ekonomická krize na dosah, rovnání hodnot, vztahů, přístupů. Nikdo neví, co bude. A to se nám bude a musí dít neustále. Jinak bychom si neuvědomili, že své osudy řídíme jen zdánlivě. A že lidské ego, já, nejlepší, jediný, s jasným záměrem jsou jen iluze, které nám tvoří zdánlivě pevnou půdu pod nohama.

 
marcel janik.jpg

A tak mi vlastně začalo připadat divné, vzít sekyru a vysek-nout ze svého okolí mikrosoučást a říct: to je to ono, můj vlast-ní kousek, moje jeviště s postavičkami. Protože pro mě začal být hrdina vlastně každý. Lidé se semkli, byli ohleduplní vůči sobě, nezištně si pomáhali. A to byly věci, které jsem dříve ne-zažil a které mi připadaly nemožné.

foto_1.jpg
foto2_Janík.jpg

Tento mikrocyklus, který dokumentuje nástup korony – bez návaznosti a vzájemného kontextu – chci věnovat všem lidem jako poděkování a obdiv k té soudržnosti.

 

Všechny fotografie z cyklu