O projektu

!!! ODLOŽENO NA NEURČITO !!!

Bohužel, vzhledem k současným nařízením spojených s bojem proti pandemii COVID 19 bylo nutné naší vernisáž odložit. V současné době není určen nový termín. O nových termínech bude informovat zde, nebo na našich facebookových stránkách.

Benediktinské opatství sv. Petra a Pavla, Klášter 1, Rajhrad

Otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin

 

Kurátoři: Lucia Fišarová, Igor Šefr, Miro Švolík

 

Benediktinský klášter Rajhrad u Brna představí výstavu NEOBYČEJNÉ PŘÍBĚHY. Roční projekt 22 fotografů o NE-OBYČEJNÝCH LIDECH, pod patronací fotografa Antonína Kratochvíla. Výstavu pořádají Photogenia, Památník písemnictví na Moravě a Benediktinský klášter Rajhrad.

 

„Ani všechna technika na světě neodčiní neschopnost všímat si.”

Elliott Erwitt

 

Neobyčejné příběhy fotografický projekt pod patronací žijící legendy, českého portrétního, reportážního a dokumentárního fotografa, pana Antonína Kratochvíla. Za dokumentární fotografii byl několikrát mezinárodně oceněn, včetně čtyř cen World Press Photo. V současné chvíli v Praze probíhá jeho retrospektivní výstava, která představuje průřez jeho vysoce expresivní, sugestivní fotografickou tvorbou. Je doplněna o jeho nejnovější knihu FOTOESEJE. V letošním roce byl zároveň uveden film Můj otec Antonín Kratochvíl, jeho napínavý životní příběh. Pátrání po jeho minulosti ukazuje dramatické momenty 20. století i ryzí současnosti. V loňském roce vydal knihu AK47, jež je považována za jednu z nejhezčích fotografických publikací roku 2019. V tuto chvíli připravuje velkou samostatnou výstavu v Paříži a v rámci našeho projektu skupinovou výstavu v klášteře Rajhrad.

 

Cílem společného projektu bylo najít hledáčkem kamery konkrétní hrdiny a vytvořit s nimi vizuálně silnou sérii portrétů v přirozeném prostředí. Důraz je kladen na autenticitu, příběh, vizuální čistotu a dějovou linku celého souboru. V hledáčku mohl zůstat jeden člověk, skupina lidí, kterou pojí společné zájmy nebo cíle, stejně jako určitá sociální vrstva.

 

Skupina 22 fotografů ze všech koutů České republiky se zaměřila na neobyčejné příběhy zdánlivě obyčejných lidí. Co člověk, to životní příběh. Fotografové si vybrali ty, které se jim zdály výjimečné, mezi ostatními neobyčejné. Zaznamenali je pro naši vlastní inspiraci, poučení, motivaci, pro předání zkušeností, pro svou hloubku. Tyto vizuální série, podpořené vlastními fotografiemi samotného Antonína Kratochvíla budou vystaveny v prostorách Benediktinského kláštera Rajhrad. V kontextu fotografických obrazů zazní tyto příběhy na slavnostní vernisáži, kde vybrané soubory okomentují samotní autoři. Podrobnosti příběhů tak zůstanou k objevení divákům výstavy. Jednotlivé příběhy jsou unikátní volbou fotografů, kteří nejsou, až na výjimky, fotografy z povolání. Pohybují se tedy ve stejném světě, jako jejich hrdinové, jen jim byl dán dar všímat si a zaznamenávat.